Inštitut za elektronsko participacijo poziva Ministrstvo za digitalno preobrazbo k odgovornemu in etičnemu izvajanju strokovnega dialoga z nevladnimi organizacijami v skladu z načeli deliberacije, Smernicami Vlade RS za sodelovanje z nevladnimi organizacijami ter zakoni in etičnimi kodeksi, ki veljajo za funkcionarje in javne uslužbence.
V luči načina komunikacije in vsebin, ki so bile s strani Ministrstva za digitalno preobrazbo podane nevladnim organizacijam v uvodnega dela sestanka na vsebinski ravni, ki je potekal dne 16. julija 2025, podajamo s strani Inštituta za elektronsko participacijo protest in ugovor zoper neformalne pritiske ministrstva na nevladne organizacije.
Takšen način komunikacije s strani Ministrstva za digitalno preobrazbo spodkopava avtonomno in neodvisno vlogo nevladnih organizacij kot deležnika na področju digitalne preobrazbe ter otežuje izvajanje strokovnega dialoga v skladu z načeli deliberacije. Prav tako zrcali nepripravljenost ministrstva, da v večji meri upošteva na strokovnih argumentih utemeljene pobude in predloge nevladnih organizacij, ki so podane s ciljem prispevati k boljši javni politiki in izvajanju ukrepov na področju digitalne vključenosti.
Ministrstvo za digitalno preobrazbo zato pozivamo k zagotovitvi pogojev za odgovorno in korektno izvajanje strokovnega dialoga z nevladnimi organizacijami, ki bo temeljil na argumentirani vsebinski razpravi, izmenjavi stališč in iskanju rešitev na področju digitalne vključenosti, ne pa na osebnih stališčih in zasebnih mnenjih posameznih predstavnikov ministrstva o delu, aktivnostih in prizadevanjih nevladnih organizacij.
Konkretno pričakujemo, da bodo na sestankih z nevladnimi organizacijami prisotni funkcionarji Ministrstva za digitalno preobrazbo delovali in komunicirali v skladu z načeli Etičnega kodeksa funkcionarjev v Vladi Republike Slovenije in ministrstvih (zakonitost in častnost, krepitev ugleda in demokratični dialog, krepitev zaupanja javnosti).
Prav tako pričakujemo, da bodo javni uslužbenci Ministrstva za digitalno preobrazbo v neposredni ali posredni komunikaciji v povezavi z nevladnimi organizacijami in njihovimi predstavniki delovali v skladu z načeli Zakona o javnih uslužbencih (načela strokovnosti, častnega ravnanja in odgovornosti za rezultate) ter Kodeksom etike javnih uslužbencev v državnih organih in upravah lokalnih skupnosti in Kodeksom ravnanja javnih uslužbencev.
Podana pričakovanja utemeljujemo z ugotovitvami raziskave OECD o zaupanju v Sloveniji, ki ugotavlja, da ljudje v Sloveniji v primerjavi s povprečjem OECD izkazujejo nižjo stopnjo zaupanja v javne institucije. Opozarjamo tudi na zaključke analize sodelovanja med nevladnimi organizacijami (NVO) in Ministrstvom za digitalno preobrazbo, ki kažejo na sorazmerno slabo ocenjeno sodelovanje med NVO, ki delujejo na področju razvoja informacijske družbe in pristojnim ministrstvom. Nenazadnje, pomanjkljivosti in neizkoriščene priložnosti za učinkovitejše usklajevanje razvojnih politik z vidika vključevanja javnosti v različne stopnje priprave ter spremljanje politik in predpisov izpostavlja tudi razvojno poročilo UMAR o kakovosti življenja v Sloveniji.
Prepričani smo, da bo upoštevanje pričujočega poziva, predvsem pa omenjene zakonodaje in etičnih kodeksov s strani Ministrstva za digitalno preobrazbo prispevalo k boljšemu sodelovanju med nevladnimi organizacijami in ministrstvom.
S spoštovanjem,
mag. Simon Delakorda, direktor
Zavod Inštitut za elektronsko participacijo
Povšetova ulica 37
1000 Ljubljana